Jdi na obsah Jdi na menu

Battle of Ceylon 1942

28. 8. 2015

operation-c.jpg

http://www.mission4today.com/index.php?name=Downloads3&file=details&id=2204

Operace C

Méně známá bitva kdy japonská hlavní úderná námořní síla provedla počátkem dubna 1942 nájezd do Indického oceánu což vyústilo v bitvu u Cejlonu. My si povíme stručně co se tenkrát stalo. Nagumova Kido Butai sestávající z pěti těžkých letadlovek (Kaga zůstala v servisu) udeřila na poslední významnou spojeckou základnu na Cejlonu, poslední hrozbu pro japonce od západu.

Stalo se tak v době kdy spojenci krátce předtím v boji ztratili Francouzskou Indočínu, Nizozemskou východní Indii, Filipíny a Majsii v čele s baštou Singapur, britsko-indická vojska bojem ustupovala v Barmě, australský vojenský přístav Darwin byl srovnán se zemí.  

Japonci si prostě potřebovali zabezpečit západní křídlo předtím než opět udeří na USA v opačném směru. Na konci března už byl dobudován souvislý obraný val táhnoucí se od indicko-barmské hranice až k Nové Guinei a Šalamounům, odtud pak ke Gilbertovým a Marshallovým ostrovům. Tímto byl úkol splněn, impérium bylo zajištěno, obrana upevněna.

Co dělali amíci? Moc jim toho nezbylo, na protiútok nebylo ani pomyšlení. Na konferenci US náčelníků štábů padlo rozhodnutí, že prioritou je válka v Evropě. Pro pacifik bylo vyčleněno jen tolik sil, kolik stačilo na zabezpečení obrany Havaje a Austrálie. Spojenci dále ze zbytků bojových lodí utvořili svaz ANZAC se kterým střežili hlavní komunikační trasu mezi USA a Austrálií. Obava o osud Austrálie byla důvodná, velení japonského námořnictva usilovalo o invazi avšak armáda o tom nechtěla ani slyšet. Nezapomínejme na málo známý fakt, že armáda držela po celou válku své primární síli nikoli v Pacifiku, ale v Asii.

Co dělali angláni? Tou dobou byli v této oblasti vázáni v Barmě a k obraně nejvýznamější základně Cejlonu už neměli pozemní ani letecké síly. Vyslat sem námořnictvo které bylo vázáno v Atlantiku, Arktice a Středomoří byl problém. Přesto si válečný kabinet vymohl vyslat do Indického oceánu poměrně značné námořní síly. Tyto síly však byly dost zastaralé nebo zralé na generálku. Jedinými moderními plavidly byly BB HMS Warspite a 2 CV HMS Indomitable a Formitable, v oblasti byla i stará letadlovka HMS Hermes, ta se ovšem díky rychlosti nemohla zařadit do svazu. 

Toto byly letecké síly britů:

CV HMS Indomitable (F):
800 Sqn., FAA:    12 x Fulmar II
827 Sqn., FAA:    12 x Albacore I
831 Sqn., FAA:    12 x Albacore I
880 Sqn., FAA:    9 x Sea Hurricane I

CV HMS Formidable:
818 Sqn., FAA:    9 x Albacore I
820 Sqn., FAA:    12 x Albacore I
888 Sqn., FAA:    12 x Martlet

CVL HMS Hermes:
814 Sqn., FAA:    12 x Swordfish I

Pozemní na Cejlonu:

Columbo Area:    Pod útokem Kido Butai 5 duben 1942

Ratamala Airfield:
30 Squadron, RAF: 21 x Hurricane IIBs
803 Squadron, FAA: 12 x Fulmar IIs (converted from Hurricanes on arrival)
806 Squadron, FAA: 12 x Fulmar IIs (converted from Hurricanes on arrival)

Racecourse Airfield:
258 Squadron, RAF: 10 x Hurricane IIBs, 7 x Hurricane Is
11 Squadron, RAF: 14 x Blenheim IVs

Trinkumalí Area: Pod útokem 9 dubna 1942

China Bay Airfield:
261 Squadron, RAF: 16 x Hurricane IIBs
273 Squadron, RAF: 16 x Fulmar I/IIs (an ad-hoc RAF/FAA unit)
888 Squadron, FAA (det.): 2 x Martlet (for deck landing training of new pilots)
788 Squadron, FAA: 6 x Swordfish I
814 Squadron, FAA: 10 x Swordfish I (2 more under repair on HMS Hermes)

Koggala Airfield:
Detached from HMS Glasgow: 1 x Walrus
202 Squadron, RAF (-): 1 x Catalina
205 Squadron, RAF: 1 x Catalina
240 Squadron, RAF: 3 x Catalina
321 Squadron, RNAF: 4 x Catalina
413 Squadron, RCAF: 3 x Catalina

Toto jsou síly Kido Butai(po předchozích bitvách jsou počty oslabené):

Akagi:.....18x Zero, 18x Val, 18x Kate = 54
Soryu:.....18x Zero, 18x Val, 18x Kate = 54
Hiryu:......18x Zero, 18x Val, 18x Kate = 54
Shokaku:..18x Zero, 19x Val, 19x Kate = 56
Zuikaku:...18x Zero, 19x Val, 18x Kate = 55

Rjudžo(Diverzní útok v Bengálském zálivu):...12x Claude, 15x Kate = 27


Vidíme, že spojenecké letectvo se kvalitou nemohlo rovnat ostříleným veteránům v zerech stojících tou dobou na svém výkonostním maximu.

Britská rozvědka útok sice předvídala ale ukázalo se že špatně vyhodnotila datum útoku a to byl průšvih, který stál na počátku britské porážky. 

Admirál Sommerville tedy očekával útok již 1.dubna. Jižně od Cejlonu nechal křižovat Willisův svaz B, složený z pomalých lodí. Svaz A složený z toho nejlepšího co bylo k dispozici včetně dvou moderních letadlovek nechal operovat opodál aby jej ve vhodný okamžik mohl nasadit do bitvy. Jenže Nagumo se neukázal. Když se neukázal ani následující den, vyvodil admirál špatný závěr. Zásoby paliva už docházely a tak většinu loďstva
odvolal na Addu (Utajená základna dále na jih od Cejlonu) a část lodí poslal přímo kotvit na Cejlon.

Jenže 4.dubna průzkumný letoun objevil Kido Butai 360mil jihovýchodně od Cejlonu. Hlavní síly byly už ale z dosahu 600mil a kotvily na Addu. Velitel na Cejlonu okamžitě nechal vyslat ven lodě z obou přístavů, z Kolomba vyplula většina obchodních lodí a 2 křižníky Cornvall a Dorsetshire. Stejný rozkaz dostal Hermes a Vampire v Tirinkumalí. 

5. dubna Japonci napadli přístav Kolombo, Nagumo vyslal ze vzdálenosti 200 mil 54 Valů, 90 Kate a 36 Zer pod vedením Fučidy, strhla se vzdušná bitva. 28 britských stíhaček zahájilo boj se zery aby odvedly jejich pozornost, mezitím se 14 Hurricanů vrhlo na bombardéry. Spojenci dosáhli jen 7 sestřelů a ztratili 19 letounů + 6 Swordfišů, které se sem nevědomky připletly. Japonci srovnali přístav se zemí ale potopili jen pár druhořadch lodí, přístav byl prázdný. Po přistání se Nagumo začal stahovat na jihovýchod do bezpečí před případnými protiútoky z Cejlonu.

Tou dobou už vyplouvá svaz A z Addu plnou parou na pomoc Cejlonu, vstříc z Kolomba mu plují 2 křížníky jak už bylo řečeno. Měly však smůlu, spozoroval je vzdušný průzkum z křižníku Tone a udal přesné souřadnice. Fučida po útoku na přístav během návratu odvolal druhou vlnu, která čekala na palubách, cíl byl totiž již zničen. Druhá vlna bombardérů pod velením Eugusy tak dostala za úkol zničit křižníky prchající na jihozápad vstříc svazu A. Valy druhé vlny se vrhly na nešťastné těžké křižníky jako vosy na pivo. Ve 13:48 šel ke dnu Dorsetshire, 12 minut po něm ho následoval Cornwall.

První den bitvy tak skončil spojeneckou porážkou. Nagumo se stáhl z dosahu, dočerpal palivo z tankerů a obloukem se vrátil na dosah Cejlonu opět 9. dubna ráno, tentokrát od východu 150mil od svého dalšího cíle přístavu Tirinkumalí.

Co dělal tou dobou svaz A? Somerville opět situaci špatně odhadl a protože čekal útok na Addu (netušil že o Addu Japonci nevědí), stáhl se znovu 600 mil od Naguma a promarnil tak poslední možnost dostat se do střetu. 

Britský průzkum za včasu Kido Butai objevil 8. dubna a situace se opakovala, z Tirinkumalí opět vyplul CV Hermes v doprovodu HMAS Vampire, korvety Hollyhock, depotní lodě a tankeru. 9.dubna v 6 hodin ráno odstartovala z letadlovek téměř obdobná formace jako předtím na Kolombo a čekal ji půldruhahodinový let na Tirinkumalí. Britové vyslali vstříc poslední síly co měli na Cejlonu k dispozici, 17 Hurricanů a 6 Fulmarů. V souboji bylo sestřeleno 8 Britů a 4 Japonci. Škody napáchané v přístavu byly ještě větší než v Kolombu, srovnány se zemí byly loděnice, pozemní zařízení, letiště a sklady. V přístavu se nacházela i solidní kořist v podobě 2 lehkých křižníků a několika torpedoborců a obchodních lodí, které se Fučida rozhodl přenechat druhé vlně. 

Druhá vlna však již do Tirinkumalí neletěla, protože mezitím byla objevena větší kořist, již zmíněný svaz s hlavním chodem HMS Hermes plující na jih podél Cejlonu. Všichni už si domyslí jak to dopadlo, Eugusa udělal opět krátký proces, stará dáma (bez letounů na palubě) inkasovala během 15minut 40 zásahů střemhlavých Valů a v 11:00 šla ke dnu a získala tak prvenství jako první potopená letadlovka v historii. Na HMAS Vampire se vrhlo 15 Valů, rozlomil se a šel dolu, takto skončilo všech 5 lodí.

Britové se zmohli ještě na poslední zoufalou protiakci, 9 Blenheimů vzlétlo hledat Kido Butai, byly zachyceny Zery která 5 z nich sestřelila, 4 sice dokázaly zaútočit, ale bomby šly mimo.

To není vše
CVL Rjudžo která byla součástí diverzního svazu pod velením admirála Ozawy, ten zatímco probíhala bitva u Cejlonu vyrazil do Bengálského zálivu. Kate z Rjudžo, křižníky a ponorky se zde jaly masakrovat nechráněný hustý lodní provoz a potopily zde 23 lodí včetně leteckých útoků na 2 indické přístavy.

Operace C, její hlavní část-úder proti Cejlonu tak diverzní útok v Bengálském zálivu, skončila velkým taktickým i strategickým vítězstvím pro Japonsko. Britové očekávajíc brzkou invazi, pozice opravdu vyklidili a stáhli se až na Madagaskar. Císařství se na dobu krátkou stalo vládcem dvou oceánů. Bude někdy někdy schopen zastavit řádění Kido Butai?

Co následovalo?
Kido Butai dosud zažila jen vítězství. Od Pearl Harboru přes Wake, Rabaul, Ambon, Darvin až po bitvu u CEjlonu. Zůstala za ní jen spoušť a nepřítel ji zahlédl jen jedinkrát. Japonci ještě pře Midway dostali jednu šanci se poučit. Velení nyní rozhodlo zabezpečit přístupy k Austrálii útokem na Port Moresby. To vyústilo k bitvě v Korálovém moři, kde dostali řádně přes prsty a pár facek k tomu. Vrchní velení selhalo v této bitvě na plné čáře, nevzalo si ponaučení z lehkovážnosti a tříštění sil v komplikovaných plánech. To byl první faktor kterým vyšli vstříc nepřízni válečné štěstěny vedoucí k masakru u Midway.

Kampaň

1)4.4.42 Útok na HMS Corwall a Dorsetshire, CV Akagi 18x Val+15 Val(CV Shokaku)
2)9.4.42 Útok na Tirinkumalí, CV Akagi 18x Val+15 Kate(CV Shokaku)
3)9.4.42 Útok na HMS Hermes, CV Akagi 18x Val+15 Val(CV Shokaku)
4)9.4.42 Útok lodě v Bay of Bengal, CVL Ryujo 9x Kate

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář