Jdi na obsah Jdi na menu
 


Battle of Coral Sea 1942

31. 12. 2014

battle_in_coral_sea.jpg


-missions

Máme hotovou jednu velkou pořádnou bitvu, v misích, pokud poletíte za bombardér, obě strany vysílají formace do útoku a do obrany, po bitvě se zbylé letouny vrací a přistanou zpět doma. V rámci možností programu si tak můžete bitvu zahrát za každý ze zúčastněných strojů. SBD-3 Dauntless, TBD-1 Devastator, F4F-3 Wildcat, D3N1 Val, B5N2 Kate, A6M2-21 Reisen.

Povíme si stručně něco o historii a co tu vlastně děláme.

V roce 1942 se letadlovky vzájemně střetly celkem čtyřikrát. Výsledkem bylo že Kido Butai v nich nedokázala úspěšně podpořit japonské invaze (bitva v Korálovém moři a Midway) ani zastavit americký nápor na Guadalcanal, přestože v tomto případě své defenzivní úkoly v zásadě splnila, utrpěla příliš velké ztráty na to aby bylo vítězství naplněno (bitva u východních Šalamounů a Santa Cruz). 

Tyto 4 souboje v květnu, červnu, srpnu a říjnu rozhodly o tom kdo převezme iniciativu v Pacifiku. V žádném z nich Japonci přes svou roli favorita nedokázali soupeře drtivě porazit. V zásadě se oba protivníci vždy zvájemně zrychtovali a zase se rozešli. Vzdušné souboje obou loďstev ukázaly jak jsou nosiče lehce zranitelné, jediný zásah relativně malou pumou dokázal loď vyřadit z boje, či spustit smrtelnou řetězovou reakci. Na výsledek bitvy mělo vliv spousta nepředvídatelných faktorů, admirálové se museli bleskově rozhodovat na základě neuplných či zavádějících informací, tyto souboje byly přes sebelepší přípravu vždy hrou se smrtí a předem nejistým výsledkem.

Přestože se japonci po debaklu u Midway dokázali ještě částečně vzpamatovat, posílili průzkum, nasadili konečně radar, pružněji koordinovali letecké údery a zavedli i některé novátorské prvky, bylo už pozdě. Americké námořní letectvo přes vlastní velké ztráty dokázalo japonskou hlavní údernou sílu zastavit a otupit.  Zbylé nosiče Kido Butai byly po Santa Cruz staženy z boje a nastal dlouhý proces nově od základu budovaných leteckých posádek. Přeživší veteráni bitev z let 41-42 ale tímto ušetřeni nebyli, neboť v roce 1943 se přesunuli na pozemní základny v oblasti Rabaulu a počátkem 1944 i Truku kde nadále nepřiměřeně krvácely. 

Do boje tak noví zelenáči vypluli až v polovině 1944, to už ale čelili zcela jinému nepříteli a japonské vzdušné loďstvo bylo v bitvě ve Filipínském moři už  jednou pro vždy smeteno. Japonsku tak nakonec zbyly letadlové lodě už jen jako prázdné schránky, které posloužily pouze jako návnada v bitvě v zálivu Leyte.

Rok 1942 byl tedy rozhodující, porážka Kido Butai-její nucené stažení z boje na dlouhou dobu, uvolnila tak americký postup na západ, pozemní boje mohly tento postup už jen více či méně zpomalit. Porážka námořního letectva nebyla důsledkem pouze bitvy u Midway, ale všech výše zmíněných vzájemných střetů letadlovek v tomto roce. Střetů které byly ve všech případech vším jiným jenom ne tolik potřebným zdrcujícím vítězstvím. 

Náplň naší mise-Bitva v Korálovém moři z 8.5. 1942 byla prvním účtováním s Kido Butai, která doposud řádila ve dvou oceánech téměř bez odporu, byla na vrcholu sil a lehkovážně tříštila své síly. Tento střet byl prvním soubojem letadlových lodí v dějinách. V bitvě tak prvně rozhodovala pouze letadla vypuštěná z flotilových letadlových lodí aniž by se loďstva vzájemně zahlédla. Obě strany do boje nasadily přibližně stejné síly. Japonci pro krytí své invazní operace nasadili CV Zuikaku a Šokaku, protivník se však rozhodl tyto plány překazit a do oblasti proto vyslal USS Lexington a USS Yorktown. 

Během dvou dnů obě strany kupily chyby, první den bitvy byl ve znamení úderů do prázdna a útoků na sekundární cíle. Druhý den už se obě těžké váhy pustily řádně do sebe.

V balíku jsou 4 mise pro bombry a 4 pro stíhače, vyberte si jaký stroj je vám blízký a vydejte se do bitvy.

V případě bombrů vás čeká start z letadlovky, 350km k cíli ve skupině, úder a opět dlouhý návrat domů. Za stíhače se dostanete rychle do bitvy. Zera si střihnou 2 mise CAP, kdy budete bránit Šokaku. 2 mise za Wildcaty kde vás čeká airstart a obrana bombardérů krátce před i během jejich útoku na Šokaku.


USN


TBD-1 
1xTorpedo

Následuj svou vedoucí letku k cíli. Zadej svým číslům příkaz pro společný odhoz.

SBD-3
1x 500lb

Následuj velitele své letky.

F4F-3 (TBD-1 cover)
2x Droptanks
Cover torpedonosců -Airstart

F4F-3 (SBD-3 cover)
2x Droptanks

Cover střemhlavců -Airstart

IJN


B5N2 
1xTorpedo

Následuj svou vedoucí Šotai k cíli. Zadej svým číslům příkaz pro společný odhoz.

D3A1
1x 250Kg

Následuj velitele své Šotai.

A6M2-21 (Shokaku defense low-level)

Zajisti CAP v nízké výšce, následuj svou vedoucí Šotaj.

A6M2-21 (Shokaku defense high-level)

Zajisti CAP ve vysoké výšce, následuj svou vedoucí Šotaj.

DOWNLOAD, Missionpack Updated to v1.1

http://www.mission4today.com/index.php?name=Downloads3&file=details&id=2091

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář