Jdi na obsah Jdi na menu

Lerche

30. 12. 2015

Na startu nejprve otevřete brzdové štíty, které letoun stabilizují při startu i přistání. 2 mohutné rotory se začnou roztáčet. Musíte z počátku tah přidávat jen velmi pomalu, jinak se strojem nezvednete. Lerche se pomalu odlepí, strmě stoupá a nabírá rychlost, minete vrcholky hor a furt to jde nahoru. chvíli stoupáte i rychlostí 200 km/h, měl jsem z toho poprvé pocit trochu závratě, když člověk necítí bezpečí křídel. Vypnete štíty a necháte stroj přepadnout do horizontální pozice, nemáte žádné trimy ani chladič, můžete jen regulovat nastavení rotorů. Z kokpitu je skvělý výhled, dokonce vidíte přímo pod sebe.

Na přistání probíhá z počátku vše standardně, zpomalím asi na 200-300 kmh, nalítnu si nízko podélně v ose letiště a hned jak minu začátek, zvednu příď nahoru a vysunu štíty. Poté se sám stabilizuje ve vertikále a vy už si jen regulujete rychlost klesání. Lerche při dosedu snese dotek do rychlosti -30 kmh, ale i to je pořádná šlupka, když ulomíte nohu, nebo se odrazíte zpět, riskujete smrt, chce to dost cit. Gulaři to daj i bez externího pohledu, můžete pohled vytočit až šikmo vzad a letoun směrovkou otáčet kolem osy.

Lerche byl jedna z mnoha bizarních studií RLM, která ale neopustila rýsovací prkna, projekt byl odložen z důvodu potřeby mnoha nedostatkových materiálů. Hypotetické výkony jsou sice úctyhodné, ale je na technickou diskuzi čeho by byl býval ne-schopen. V každém případě vývoj více pokročil až po válce u spojenců, ale nakonec byl také odložen a ani koncepčně podobné stroje neuspěly.

Překvapil mě solidní vztlak, rotory udělí stroji velkou akceleraci a vysokou rychlost, takovou, že můžete stíhačky ignorovat. Lerche velmi špatně zatáčí, letí to jak kámen ale na svazy bombrů to stačí. 

O palebnou sílu se postarají 2x 30mm kanony, pozor ale, pokud si naložíte rakety vzduch-vzduch, rapidně vám ubyde palubní munice, která pak vystačí tak na jeden útok. Rakety jsou řiditelné, osobně jsem se s tím nikdy netrefil ale lze se přepnout na externí pohled střely a pak to jde. Raketa se nemusí dotknout fyzicky, stačí se dostat asi do magnetického pole letounu nebo tak něco.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář