Jdi na obsah Jdi na menu
 


Re.2000 Heja

5. 1. 2016

Tento nenápadný stíhač se poprvé objevil v legendárním pači 4.10 na konci roku 2010. Hned jsme si padli do oka bo já tenkrát v bombrech snad teprve začínal. Moc příležitostí ke hraní jsem s ním neměl, pamatuju si ho zřejmě z AH nebo BP servru kde jsem s tím rád ničil malý cíle a vlaky.

Italský Re.2000 prohrál souboj s MC.200 o velkou zakázku pro RA. Nejednalo se o horší letoun, ale měl prostě smůlu z několika příčin. Byl však uvolněn pro licenční vývoz, který se ukázal jako velmi úspěšný, desítky letounů putovalo do Švédska, Maďarska a stačilo málo a skončil i v Anglii.

Stroj byl nasazen na východní frontě v roli stíhačky krátce po začátku války se SSSR, v boji si vedl celkem solidně. V létě 1942 byla letka 1/1.szazad "Dongo", OVO přiřazena k VIII. leteckému sboru LW při tažení na Stalingrad. Letka byla ale touto dobou přezbrojována na Bf 109 a Regiane tak připadly úkoly v průzkumu nebo byly nasazeny jako stíhací bombardéry. V oblasti Stalingradu vydržely skoro až do hořkého konce. Poslední byly zničeny mechaniky na vlastním letišti v polovině ledna 1943.

Série I (Heja) původní italská byla dodána v počtu asi 28 kusů, Série II (Heja II) byla v počtu 70 kusů a jednalo se o maďarskou licenční výrobu, k tomu ale došlo až v roce 1943. Měl výkonnější motor ale výzbroj mu zůstala stejná.

Stroj měl velmi křehký podvozek a většina Hejí tak postupně havarovala na přistání, takto se zabil i samotný Horthyho syn, rovněž motor Paggio byl noční můrou pro mechaniky. 

Letoun je poměrně rychlý a velmi obratný, standardní italská výzbroj 2x 12,7 mm je nic moc, ochrana nádrže žádná. Bombload je ale zajímavý, kromě 2x 100kg pum se dají vzít i 2 kazety s 2 kg bombami, které známe ze Sparviera (Pouze 2 tyto letouny mohou nést ve šturmu tuto zbraň). Bomblets jsou ideální pro útok na zásobovací kolonu a kromě sprchy se dají vypouštět i po párech.

 

https://it.wikipedia.org/wiki/Reggiane_Re.2000

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář