Rabaul Defenders
Rabaul se nacházel v doletu B-17 startujících za základny na jihu New Guinei, avšak pro začátek skutečného náporu potřebovali američané základny ve střední části Šalamounů, jednak aby mohli účině nasadit střední bombardéry a samozřejmě doprovodné stíhačky. Tento stav se jim pomalu začal dařit koncem roku 1943 kdy získali pořádná letiště na severu Bougainvile.
Ještě předtím padlo rozhodnutí, že Rabaul nebude dobýván, ale odříznut. Toto opatření si vyžádalo masivní leteckou ofenzivu proti Rabaulu.
Japonci, kteří už začínali citelně ztrácet území na Nové Guinei a od jihu i Šalamouny, přemýšleli obdobně a v tomto období již shromáždili velké počty letounů na Rabaulu pro svou vlastní leteckou ofenzivu-Operaci RO.
Již od prvních dnů a hodin od spojenecké invaze na Guadalcanal, podnikli japonci mnoho menších leteckých akcí proti oblastem vylodění, Hendersnovu letišti a jako podporu před pozemními útoky. Opravdovou leteckou ofenzivu-Operaci I spustili až v okamžiku kdy si uvědomili vážnost situace v bitvě o Guadalcanal. Byla to poslední Jamamotova ofenziva před jeho smrtí. Početné letecké formace se vrhly na taktické cíle, ale vzhledem ke své mohutnosti dasáhli jen malých výsledků. Je třeba zmínit 3 velké letecké bitvy mezi svazy letadlových lodí, při kterých hrála IJN roli favorita, ale výsledek tomu moc neodpovídal, byť dokázali spojencům způsobit značné ztráty, sami neúměrně krváceli.
Když se spojenci vylodili na severu Bougainvile, strhla se noční námořní bitva v zálivu císařovny Augusty, kde byli Japonci odraženi. Do Rabaulu byla proto přesunuta divize těžkých křižníků, zde měly jen doplnit palivo a obratem zahájit útok proti vylodění na severu Bougainvile. Spojenci kteří předem znali detaily této operace se rozhodli načapat křižníky ještě na kotvišti.
Počátkem listopadu 1943 se k Rabaulu přblížily 2 letadlovky a všechny letouny zaútočily na Rabaulské kotviště, jednalo se o Avengery, Helcaty a premiérově byly nasazeny Heldivery. Rozpoutala se poslední velká bitva nad Rabaulem. Poté si velitel japonských letadlových lodí vyžádal zpět své letectvo, ztráty byly tak hrozivé, že si musel zachovat alespoň jádro sil pro operace letadlových lodí. Japonská letecká ofenziva RO se vlastně ani nemohla plně rozvinout, neboť už v počátku byla tlumena údery na Rabaul, nakonec byla 12. listopadu ukončena. Toto byl vlastně konec letecké bitvy o Rabaul a počátkem 1944 se letectvo stáhlo z Rabaulu nadobro.
--------------------------------------------------------------------------------------
V období od roku 1943 do leden 44
1) typy letounů, které měly základnu v Rbaul a okolí za IJN/IJA stíhačky.
A6M3 Type 0 model 22, Zuikaku carrier, 43 Rabaul
A6M3 Type 0 model 22, 251st kokutai, june 43 Rabaul
A6M3 Type 0 Model 32, 204th kokutai, autumn 43 Rabaul
A6M3-Kou Type 0 Model 32-Kou, 253rd kokutai, autumn 43 Rabaul
Ki-61-I-Ko, 2nd chutai, 68th sentai, Cape Gloucester, december 43
Ki-45-Kai-a, 3rd chutai, 13th sentai, 43 Rabaul
Ki-45-Kai-a, 13th sentai, Cape Glouchester
2)
B-17, 43 BG, (koncem roku 43 přezbrojila na B-24)
B-25, P-38, RAAF: P-40, Beaufighter, A-20
VMF-214, F4U attack late december 43
Letectvo opustilo Rabaul v únoru 44, zůstalo tam několik (20?) neopravitelných Reisenů všelijakých modelů a nějaké Gekko, taky neopravitelné.
Nějaký Reiseny pak ještě uschopnily snad i jako dvojmístný průzkumný.
Nějak Ti v tom seznamu chybí ten pro Rabaul nejdůležitější model Reisenu, A6M2 model 21, Nakajima je vyráběla do půlky roku 44...
A rozhodně nezapomeň na A6M5 model 52, ty tam svou kariéru začínaly.
A armádní Ki-43-II byl také všudypřítomný, leteckou válku na Rabaulem a Novou Británií nevyjímaje.
Krom Ki 43 II co zmiňuje Saburo by tam měli být ještě staré Ki 43 Ic.
Tohodle miláčka také našli v Rabaulu a bojoval tam docela dlouho
U Ki 61 je dost možné, že v Rabaulu bylo i pár verzí Otsu. Na Nové Guinei působyla i verze Hei, ale kolik jich bylo a jestli byla i v Rabaulu, to nevím...
Jinak Zera určitě A6M5 (jejich poslední let byl 18 řijna 45, tedy po kapitulaci. Byly to poslední tři letuschopné kusy)
http://japanese-aviation.forumeiros.com/t13-49-ro-go-operation-october-to-november-1943
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=118
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_v_Bismarckov%C4%9B_mo%C5%99i
http://ww2today.com/2nd-november-1943-bloody-tuesday-attack-on-rabaul-harbour
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Wau
http://ww2db.com/event/timeline/place/australian_new_guinea/new%20britain_rabaul
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Wau
http://www.3squadron.org.au/subpages/MilneBayBattle.htm